Pontocerebellaire hypoplasie type 1 (PCH 1)
Pontocerebellaire hypoplasie type 1 (PCH1) is een erfelijke aandoening van de hersenen. De oorzaak is een verandering in het erfelijke materiaal. Bij PCH1 hebben de kleine hersenen en een deel van de hersenstam - de pons - zich niet goed ontwikkeld. De kleine hersenen regelen het coördineren van bewegingen. De pons zorgt voor het contact tussen de grote en kleine hersenen.
Niet iedereen met PCH1 heeft alle kenmerken. Ook de ernst van de kenmerken is bij iedereen anders. De kenmerken van PCH1 verergeren in de loop van de tijd. Veel kinderen met PCH1 overlijden op jonge leeftijd.
Tijdens de zwangerschap kunnen sommige kinderen met PCH1 zich niet goed bewegen. Soms is er te veel vruchtwater. Na de geboorte heeft de baby meestal een lage spanning in de spieren. Dan voelt de baby slap aan. De baby kan moeite hebben met ademen en met drinken.
Verder kunnen bij de geboorte meerdere gewrichten een verkeerde stand hebben (arthrogryposis multiplex congenita).
Als de baby een paar maanden oud is, kan het hoofdje kleiner zijn dan van andere baby’s van die leeftijd. Daarnaast kan het kind later zijn met het leren maken van bewegingen (de motoriek). Verder kunnen ze een verstandelijke beperking hebben. Ook kunnen er problemen zijn met zien. Daarnaast kunnen kinderen epilepsie hebben.
Heb je een vraag? erfolijnerfocentrum.nl (body: Mail%20ons%20uw%20vraag%3B%20binnen%205%20werkdagen%20ontvangt%20u%20een%20antwoord.%20%0A%0AMijn%20vraag%20is%3A%20%0A) (Mail) ons.
-
Andere namen voor deze ziekte
Pontocerebellaire hypoplasie type 1
Pontocerebellar hypoplasia type 1
PCH1
Norman disease -
Hoe wordt deze ziekte vastgesteld?
Artsen kunnen PCH1 vaststellen met de kenmerken die hier boven staan en met onderzoek van de hersenen. Soms is genetisch onderzoek mogelijk.
-
Is er behandeling voor deze ziekte?
PCH1 kan niet genezen. De behandeling bestaat uit het verminderen van de kenmerken.
Soms kan het kind een brace (stevige band) krijgen om de gewrichten in een betere stand te zetten. Bij problemen met eten kan het nodig zijn om voeding via een slangetje te geven (sondevoeding). Een fysiotherapeut kan begeleiden bij het leren bewegen (de motoriek). Voor de epilepsie zijn er medicijnen. -
Hoe vaak komt het voor?
Het is niet precies bekend hoeveel kinderen PCH1 hebben. Over de hele wereld zijn er ongeveer 50 kinderen bekend met de ziekte.
-
Is deze ziekte erfelijk?
Pontocerebellaire hypoplasie type 1 is autosomaal recessief erfelijk.
-
Kinderwens
Heb je kans op (nog) een kind met PCH type 1? Overleg met je arts welke mogelijkheden je hebt.
Wil je liever eerst je gevoelens en gedachten op een rijtje zetten? Beantwoord dan de vragen in deze keuzehulp. De antwoorden kun je printen en gebruiken in het gesprek met je partner, dokter en/of hulpverlener.
-
Meer info voor patiënten
-
Meer info voor artsen
- Orphanet
- GeneReviews PCH type 1B
-
Expertisecentra
- We hebben geen expertisecentra gevonden die zich specifiek op de aandoening die jij zocht richten. De hieronder gevonden expertisecentra richten zich op groepen van relevante aandoeningen, of op kenmerken die bij de aandoening kunnen horen.We hebben ze gesorteerd op relevantie.
-
- UMC Utrecht Expertisecentrum voor Complexe Epilepsie
- UMC Utrecht
- Heidelberglaan 100
- 3584 CX UTRECHT
- +31 (0)88 755 5555
- info@umcutrecht.nl
- Orpha.net Expertlink
-
- UMC Utrecht Expertisecentrum voor Neuromusculaire Ziekten
- UMC Utrecht
- Heidelberglaan 100
- 3584 CX UTRECHT
- +31 (0)88 755 5555
- info@umcutrecht.nl
- Orpha.net Expertlink
-
- LUMC Expertisecentrum voor Zeldzame Zwangerschapsgerelateerde Aandoeningen
- Polikliniek Verloskunde - GeboorteHuis Leiden
- Albinusdreef 2
- 2333 ZA LEIDEN
- +31 (0)71 526 0900
- verloskunde@lumc.nl
- Orpha.net Expertlink
-
- Maastricht UMC+-Kempenhaeghe Academisch Centrum voor Epilepsie
- Maastricht UMC+
- P. Debyelaan 25
- 6229 HX MAASTRICHT
- +31 (0)43 387 6543
- Orpha.net Expertlink
-
- Maastricht UMC+-Kempenhaeghe Academisch Centrum voor Epilepsie
- Kempenhaeghe
- Sterkselseweg 65
- 5591 VE HEEZE
- +31 (0)40 227 9022
- info@kempenhaeghe.nl
- Orpha.net Expertlink
-
- ENCORE - Expertisecentrum Erfelijke Neuro-Cognitieve Ontwikkelingsstoornissen Rotterdam, Erasmus MC
- Afdeling Algemene Kindergeneeskunde
- Dr. Molewaterplein 40
- 3015 GD ROTTERDAM
- +31 (0)10 703 6146
- secretariaatalkg@erasmusmc.nl
- Orpha.net Expertlink
-
- LUMC Expertisecentrum voor Zeldzame Neuromusculaire Ziekten
- Polikliniek Neurologie
- Albinusdreef 2
- 2333 ZA LEIDEN
- +31 (0)71 526 2111
- PoliNeurologie@lumc.nl
- Orpha.net Expertlink
-
- Maastricht UMC+ Expertisecentrum voor Neuromusculaire Ziekten
- Afdeling Neurologie
- P. Debyelaan 25
- 6229 HX MAASTRICHT
- +31 (0)43 387 6500
- polikliniek.neurologie@mumc.nl
- Orpha.net Expertlink
-
- Neuromusculaire Ziekten Centrum
- Erasmus MC - Erasmus Medisch Centrum
- Dr. Molewaterplein 40
- 3015 GD ROTTERDAM
- +31 (0)10 704 0704
- info@erasmusmc.nl
- Orpha.net Expertlink
-
- Radboudumc Expertisecentrum voor Spierziekten
- Radboudumc
- Geert Grooteplein-Zuid 10
- 6525 GA NIJMEGEN
- +31 (0)24 361 1111
- Orpha.net Expertlink
-
- Amsterdam UMC Expertisecentrum voor Spierziekten
- Amsterdam UMC
- Meibergdreef 9
- 1105 AZ AMSTERDAM
- +31 (0)20 566 9111
- ecza@amsterdamumc.nl
- Orpha.net Expertlink